top of page
Пошук
Фото автораКНП ЦПМСД

14 листопада: День Ендокринолога, День бородьби з Діабетом.

Цукровий діабет - синдром хронічної гіперглікемії (підвищеного цукру крові вище 5,5 ммоль/л), зумовлений недостатністю або повною відсутністю інсуліну.


Цукровий діабет І типу розвивається через аутоімунне ураження інсулінопродукуючих клітин підшлункової залози або спонтанно, на фоні генетичної схильності, в наслідок перенесеної вірусної інфекції: Covid-19, вірус паротиту, вірус Коксакі, вродженої краснухи, цитомегаловірусом, інфекційним мононуклеозом. Також тригерним фактором розвитку ЦД І типу є стрес та порушений раціон харчування(переїдання, не правильне вживання вуглеводів).


Цукровий діабет ІІ типу : найчастіша форма зумовлена поступовим порушенням секреції інсуліну в умовах інсулінорезистентності. Може бути генетично обумовленим (полігенне успадкування), однак ключову роль відіграють фактори середовища (ожиріння та низька фізична активність).


Гестаційний діабет або ЦД у вагітної — діагностовані під час вагітності. Підвищення концентрації контрінсулярних гормонів, яке виникає під час вагітності, призводить до інсулінорезистентності, збільшення потреби в інсулінi та підвищення доступності глюкози для плоду, який розвивається — внаслідок цих адаптаційних змін зростає ризик порушень вуглеводного обміну у жінок, які досі були здоровими.


Симптоми ЦД:

✓полідипсія,

✓поліурія(поява/збільшення нічного діурезу)

✓втрата маси тіла,

✓сухість шкіри,

✓постійна спрага,

✓сухість язика та слизової ротової порожнини,

✓зниження апетиту/переїдання(відчуття голоду)

✓запах ацетону у видиху, або запах пряного яблука в закритому приміщенні(кімнаті)

✓підвищення нервової збудливості,

✓головний біль,

✓нудота/рвота,

✓довший період загоєння ран,

✓біль в животі.


Характерний гострий початок, але може бути, що продромальний період триває до 6 місяців. Пацієнти скаржаться на стомлюваність, слабкість, дратівливість, головні болі.

Діагноз ЦД виставляється коли наявні скарги в поєднанні з випадковим виявленням концентрації глюкози ≥11,1ммоль / л * в плазмі крові.(в будь який період доби, не пов'язаний прийомом їжі), або рівень глюкози в плазмі крові натще ≥7,0 ммоль / л (натще - без прийому їжі протягом 8 годин).

Методи стабілізації цукру в крові:

& дієтотерапія (веденням харчових щоденників, визначення хлібних одиниць в раціоні, гіпокалорійна дієта)

& інсулінотерапія (контроль введення інсулінів швидкої дії та пролонгованої)

& фізичне навантаження (дозоване, часткове)

& мотивація до самоконтроль основних показників ЦД

& Навчання в школі діабету, консультація ендокринолога та психолога.


Піднімаючи цю тему ми хочемо щоб Ви були здорові. Ваші КНП"ЦПМСД БМР"


4 перегляди0 коментарів

Kommentare


bottom of page